Twój-Portal

portal dla Ciebie

Zbawienne działanie krioterapii

Długość: 2 min

Niska temperatura kojarzy się najczęściej z czymś nieprzyjemnym – chorobami bądź też koniecznością wydawania pieniędzy na opał w sezonie grzewczym. Wbrew pozorom potrafi mieć jednak zbawienny wpływ na ludzki organizm. Jednym ze sposobów na wykorzystanie niskich temperatur w celach leczniczych jest krioterapia. W tym artykule wyjaśnimy czym tak naprawdę jest

Krioterapia to proces pozwalający na dużo szybszą regenerację tkanek. Podczas kontaktu z niską temperaturą organizm człowieka zaczyna bronić się m.in. zwężając naczynia krwionośne, a zaraz po tym powoli je rozszerzając. Pozwala to na poprawienie krążenia krwi, która jest niezbędna do szybkiego dostarczania substancji potrzebnych do regeneracji tkanek.

Jednym ze sposobów przeprowadzania tego zabiegu jest leczenie w tzw. kriokomorze. Aby przystąpić do zabiegu należy odpowiednio zabezpieczyć dłonie, stopy, głowę oraz zdjąć wszelką biżuterię. Zabieg polega na wprowadzeniu pacjenta do małego pomieszczenia wewnątrz którego temperatura wynosi nawet do -60 stopni Celsjusza. Ten sposób przeprowadzania zabiegu jest krótki – wystarczą trzy minuty.

Drugim sposobem jest tzw. krioterapia miejscowa. Obejmuje ona jedynie wybrane obszary ciała. Zabieg ten przeprowadzany jest przez profesjonalnych fizjoterapeutów. Długość trwania zależna jest od potrzeb i zaleceń. Jest to od kilku sekund do nawet kilkudziesięciu minut.

Efekty regularnego stosowania zabiegu krioterapii obejmują:

  • Zmniejszenie obrzęków,
  • Polepszenie nastroju,
  • Odprężenie oraz uczucie relaksu,
  • Przyspieszona regeneracja organizmu po ciężkim wysiłku fizycznym,
  • Regeneracja pojedynczych tkanek,
  • Rozluźnienie mięśni.

Krioterapia jest bardzo skutecznym zabiegiem leczniczym z powodzeniem stosowanym podczas m.in. rehabilitacji. Często używana jest także przez sportowców, którzy potrzebują szybkiej regeneracji po ogromnym wysiłku fizycznym. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy mogą korzystać z jej dobrodziejstw. Osoby z nowotworem, w ciąży, z zaburzeniami ciśnienia czy z chorobami sercowymi powinny unikać tego rodzaju zabiegów. Jeśli jednak nie jesteś w gronie tych osób to być może krioterapia będzie dla Ciebie przydatna. Należy to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Michał Stasik © Wszelkie prawa zastrzeżone.