Twój-Portal

portal dla Ciebie

Czy kawa jest zdrowa?

Długość: 2 min

Kawa istnieje w naszej codzienności od wielu wieków. Dla wielu z nas jest ona ważną częścią dnia – rozpoczynanie dnia od zaparzenia kawy to dla wielu osób także swoisty rytuał. Warto jednak zastanowić się czy jej spożywanie nie niesie ze sobą jakichś niepożądanych konsekwencji zdrowotnych.

Kawa to najprawdopodobniej najchętniej pijany ciepły napój na świecie. Przyciąga do siebie dużą zawartością kofeiny, która wykazuje działanie pobudzające oraz stymulujące nasz układ nerwowy, a także poprawiające wydolność  i koncentrację. Ponadto przez swoją niską kaloryczność uwielbiana jest wśród osób dbających o linię.

Kawa zaliczana jest jednak do używek i może uzależnić co jest przyczyną sporych obaw o nasze zdrowie. Zwykło się sądzić, że kawa nie jest przeznaczona dla ludzi mających problemy z sercem czy też nadciśnienie. Nauka nie dostarcza jednak dowodów na ten temat, więc nie musi być to prawdą. Badania sugerują wręcz, że kawa może zmniejszać ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu. Jeśli pijemy kawę z umiarem to nie powinniśmy bać się o konsekwencje zdrowotne. Dopuszczalną dawką jest spożycie 300mg kofeiny. Jej nadmierne spożycie może jednak powodować zdenerwowanie lub(w skrajnych przypadkach) stany lękowe. Może to także doprowadzić do uzależnienia od kofeiny. Kawa wypłukuje także magnez oraz wapń z organizmu jednak ubytek tych pierwiastków jest niewielki przy odpowiedniej diecie.

Picie kawy nie jest wskazane dla osób:

  • mających problemy z zasypianiem,
  • cierpiących na osteoporozę,
  • regularnie przyjmujących leki,
  • w ciąży.

Kawa potrafi mieć pozytywny wpływ na działanie ludzkiego organizmu. Warto jednak obserwować reakcję organizmu na dostarczanie mu kofeiny gdyż dla niektórych osób może ona źle wpływać na stan zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Michał Stasik © Wszelkie prawa zastrzeżone.