Domy z drewna klejonego odpowiedzią na współczesne trendy
Długość: 2 min
Domy z drewna klejonego to nadal na polskim rynku pewnego rodzaju nowość. Niemniej w krajach Europy Zachodniej są to rozwiązania w budownictwie, które cieszą się od lat popularnością. A odkąd w latach 90. technologia CLT zaczęłaby być z większą odwagą wykorzystywana, zaczęto dostrzegać jej walory. Tym samym domy z drewna klejonego weszły na salony. I nie ma w tym grama przesady. Prestiżowe realizacje w tym kluczu udowodniły, że można stawiać wielopiętrowe budynki użyteczności publicznej, jak i budować domy jednorodzinne, a nawet całe osiedla. Jednym słowem – teraz, kiedy żyjemy w czasach zrównoważonego rozwoju, domy z drewna stały się idealną odpowiedzią na współczesne potrzeby w branży budowlanej.
Domy z drewna klejonego precyzyjnie zaprojektowane
Domy z drewna klejonego powstają na całym świecie nie tylko dlatego, aby wyjść naprzeciw ochronie naturalnego środowiska. To oczywiście ma znaczenie. Niemniej jest jeszcze wiele innych powodów. Jak się okazuje, wspomniane wyżej płyty CLT, to klejono warstwowo drewno, z którego następnie powstają prefabrykaty. Co ciekawe – są one precyzyjnie przygotowane w halach fabrycznych. Nie powstają ot tak, bo zawsze są one efektem konkretnego projektu, ustalonego z klientem. Zatem na tym etapie taka płyta CLT ma już rozrysowane miejsce na okna, drzwi itp. Żeby to precyzyjnie wykonać, służą do tego specjalne maszyny, kontrolowane przez komputerowy sterownik. Kiedy wszystko jest gotowe, zostaje przewożone na plac budowy.
Domy z drewna klejonego a tradycyjne metody
W ten sposób domy z drewna klejonego wznosi się na placu budowy w sposób ekspresowy. Szczególnie jest to widoczne jeżeli porównamy ten proces z tradycyjnymi budowlami. Z jednej strony mamy prefabrykowane płyty CLT, które bez względu na pogodę, łączone są ze sobą i w ciągu kilku tygodni mamy gotowy budynek. Natomiast, gdyby robić to z pomocą tradycyjnych metod, potrzebowalibyśmy do końcowego efektu co najmniej jednego roku. Nie tylko czas ma tutaj znaczenie, aczkolwiek nie można go lekceważyć.
Dom z drewna – szybko i sprawnie
Krótki termin budowy domu z drewna, to przede wszystkim mniej emisji CO2 do atmosfery. Po drugie cienkie prefabrykaty, to więcej przestrzeni użytkowej. Po trzecie – ognioodporność, zalety, związane z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku są takie same, jeżeli nie lepsze. Po czwarte – nie wymagają dodatkowych prac wewnątrz budynku, związanych z pracami wykończeniowymi. Same płyty mają tę wartość estetyczną, że niekoniecznie trzeba je puentować szpachlowaniem, czy farbą. Jednym słowem – mamy tutaj same zalety i trudno dostrzec w tym rozwiązaniu jakieś wady.