Twój-Portal

portal dla Ciebie

Czym tak naprawdę są komety?

Długość: 2 min

W odległych czasach komety kojarzono zwykle z różnego rodzaju nieszczęśliwymi zdarzeniami. Ludzie wierzyli, że posiadają magiczną czy też proroczą moc. Najczęściej miały zwiastować nadejście wojen, chorób lub innych kataklizmów. Obecnie nikt już nie wierzy w tego typu przesądy. Jednak i bez tego komety niosą ze sobą pewną dozę tajemniczości i cały czas znajdują się w ścisłym kręgu zainteresowań badaczy kosmosu.

Pochodzenie słowa „kometa”.

Termin słowa kometa wywodzi się z łacińskiego słowa cometes co w wolnym tłumaczeniu oznacza „długowłosa”. Pierwszą osobą, która użyła tego słowa był Arystoteles, który opisywał wówczas kometę jako „gwiazdę z włosami”.

Czym jest kometa?

Kometa jest niewielkich rozmiarów obiektem poruszającym się po układzie planetarnym po eliptycznej orbicie. Wśród innych obiektów widocznych na niebie komety wyróżniają się wyjątkowym wyglądem. Dzięki reakcjom uwalniania pyłów oraz gazu tworzy się za nią efektowny warkocz. Jest więc z tego powodu jednym z najpopularniejszych obiektów do obserwacji.

Ich rzeczywista długość może dochodzić nawet do kilkuset milionów kilometrów. Największą aktywność komety obserwuje się wtedy gdy znajduje się ona blisko gwiazdy. Orbity po których poruszają się komety są całkowicie inne niż orbity pozostałych obiektów w układzie planetarnym. Większość ciał porusza się po orbitach zbliżonych do okręgu, natomiast orbity komet przybierają kształt elipsy. Komety można czasem obserwować wielokrotnie.

Obiekty te są niesłychanie popularne wśród obserwatorów. Bez przerwy też dostarczają mnóstwo informacji dla naukowców je badających. Kto wie, być może za sprawą tych badań dokonamy przełomu jeśli chodzi o wiedzę o wszechświecie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Michał Stasik © Wszelkie prawa zastrzeżone.