Gry komputerowe – czym są?
Długość: 2 min
Wielu z nas styka się na co dzień z różnymi rodzajami rozrywki. Jednym z nich są gry komputerowe. Czym tak naprawdę są i skąd się wywodzą? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Czym są gry komputerowe?
Gra wideo to rodzaj rozrywki, który wymaga interakcji z interfejsem użytkownika lub urządzeniem wejściowym – takim jak joystick, kontroler, klawiatura lub urządzenie wykrywające ruch – w celu wygenerowania wizualnej informacji zwrotnej dla gracza. Ta informacja zwrotna wyświetla się na urządzeniu wyświetlającym wideo, takim jak telewizor, monitor, ekran dotykowy lub zestaw do rzeczywistości wirtualnej.
Rodzaje gier wideo
Gry wideo są definiowane na podstawie ich platformy, która obejmuje gry zręcznościowe, gry konsolowe i gry komputerowe. Niedawno branża rozszerzyła się na gry mobilne za pośrednictwem smartfonów i tabletów, systemów rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej oraz zdalnych gier w chmurze. Gry wideo podzielić można na wiele gatunków na podstawie ich rodzaju rozgrywki i celu.
Krótka historia gier
Pierwsze gry wideo były prostymi rozszerzeniami urządzeń elektronicznych, korzystającymi z wyjścia wideo z komputerów o dużych rozmiarach. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, powstawały pierwsze gry wideo dostępne dla konsumentów. Pojawiły się w 1971 roku wraz z wydaniem gry zręcznościowej Computer Space. Ten rodzaj rozgrywki spopularyzował się jednak dzięki grze Pong w roku 1972. Obecnie tworzenie gier wideo wymaga wielu umiejętności, aby wprowadzić grę na rynek, w tym deweloperów, wydawców, dystrybutorów, sprzedawców detalicznych, konsol i innych producentów zewnętrznych.
Znaczenie gier na rynku rozrywki
Od 2010 roku rośnie znaczenie handlowe branży gier wideo. Wschodzące rynki azjatyckie, a w szczególności gry mobilne, napędzają rozwój branży. Począwszy od 2018 r., gry wideo generowały sprzedaż na poziomie 134,9 mld dolarów rocznie na całym świecie. Były więc trzecim co do wielkości segmentem na amerykańskim rynku rozrywki, zaraz za streamingiem i telewizją kablową.
Przeczytaj także o ich wpływie na zdrowie.