Jak wyrobić mięśnie brzucha? Poradnik.
Długość: 5 min
Wygląd to niezwykle ważna kwestia nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn. Każdy elegancki mężczyzna zdaje sobie sprawę, że powinien zadbać o swoje ciało i jego wygląd.
Racjonalna utrata wagi = zdrowie mężczyzny i wspaniały wygląd
W wielu sytuacjach można spotkać się z przekonaniem, że częste, a nawet codzienne ćwiczenia brzucha zapewnią nam doskonałe efekty w postaci doskonale wyeksponowanych mięśni brzucha. Niestety nie jest to prawda. Trening mięśni tej części ciała nic nam nie da, jeśli są one cały czas pokryte dużą warstwą tłuszczu. Dlatego, aby osiągnąć zamierzone rezultaty, musimy najpierw postarać się zrzucić zbędne kilogramy.
Warto podkreślić, że nie jest możliwe spalanie tłuszczu tylko z jednej części ciała. Wiele osób chcących rozpocząć trening mięśni brzucha uważa, że odpowiedni zestaw ćwiczeń siłowych dla tej części naszego ciała zmniejszy ilość nagromadzonej tkanki tłuszczowej w tej właśnie części, pokazując tym samym nasz upragniony kaloryfer lub sześciopak. Jednak to tylko mit. Miejscowe spalanie tłuszczu jest po prostu niemożliwe, ponieważ nasz organizm redukuje tkankę tłuszczową w całym organizmie. Kiedy więc tracimy na wadze, nasz organizm wszędzie proporcjonalnie zmniejsza swoją objętość.
Z tego powodu na początku naszej drogi do pięknie wyeksponowanych mięśni brzucha musimy zadbać o wyszczuplenie całego ciała. Wtedy doskonale sprawdzają się ćwiczenia aerobowe, które zwiększają ilość spalanych przez nas kalorii, a tym samym prowadzą do szybszego zużycia zapasów energii zgromadzonych pod skórą. Wybór zajęć ruchowych wchodzących w skład tego typu ćwiczeń jest naprawdę szeroki, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jazda na rowerze, bieganie, pływanie, a nawet skakanie na skakance dadzą podobne efekty. Odwiedzając siłownię możemy skorzystać z roweru, bieżni lub orbitreka. Oczywiście musimy mieć świadomość, że takie szkolenie należy wykonywać regularnie, najlepiej 3-4 razy w tygodniu. Ćwiczenia należy również wykonywać przez co najmniej 45 minut przy 60-70 procentach tętna maksymalnego.
Zdrowie mężczyzny odzwierciedlone w mięśniach brzucha
Pierwszy etap walki o piękne mięśnie brzucha nie należy do najłatwiejszych. Dla wielu mężczyzn okres redukcji to czas wytężonej pracy i konieczności dyscypliny, ale przynosi świetne efekty. Jednak gdy poziom tkanki tłuszczowej znacznie się obniży i pozbędziemy się jego nadmiaru, możemy zacząć myśleć o wprowadzeniu do naszego treningu ćwiczeń siłowych. Oczywiście na wcześniejszym etapie naszej pracy na siłowni możemy je również wykonać, co wzmocni mięśnie. Musimy jednak mieć świadomość, że nie zobaczymy spektakularnych efektów, ponieważ mięśnie nadal będą znajdować się pod grubą warstwą tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, widzimy nawet, że obwód brzucha zwiększył się jeszcze bardziej wraz z powiększaniem się mięśni w wyniku ćwiczeń.
Kiedy jednak nasze mięśnie w końcu staną się widoczne, do treningu aerobowego możemy dodać odpowiednią ilość ćwiczeń siłowych. W tym momencie wielu mężczyzn może pomyśleć, że im więcej trenujemy, tym lepsze będą efekty. Ale niestety przetrenowanie wcale nie jest trudne. Co prawda nasze mięśnie mogą się dość szybko zregenerować, ale zbyt intensywny wysiłek fizyczny może prowadzić do ich zmęczenia, co będzie frustrować nasze wysiłki. Dlatego trening siłowy najlepiej wykonywać 2-3 razy w tygodniu, ponieważ taka częstotliwość pozwoli mięśniom odpocząć i odpowiednio zregenerować siły. A przecież to w trakcie tego procesu następuje ich intensywna odbudowa.
Jakie są więc najpopularniejsze ćwiczenia ujędrniające brzuch? Niewątpliwie brzuszki tego typu nieustannie królują w tego typu treningach siłowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się także tzw. Plank oraz ćwiczenia z drążkiem, za pomocą których możemy podciągnąć się lub podnieść kolana do klatki piersiowej. W treningu bardzo przydatne są również sztangi i hantle o różnym obciążeniu. Korzystając z nich, ćwiczący mogą np. Wykonywać przysiady czy martwy ciąg.
Trening i dieta mięśni brzucha
Jak na każdym innym treningu, pracując na mięśnie brzucha musimy pamiętać o wprowadzeniu odpowiedniej diety, której należy przestrzegać dość rygorystycznie. Na pierwszym etapie treningu, kiedy staramy się schudnąć i zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej w naszym organizmie, konieczne jest przestrzeganie diety redukcyjnej. Jest to dieta o ujemnym bilansie kalorycznym. Nasz organizm powinien zatem zużywać więcej energii, niż będziemy mu dostarczać. Dlatego ważne jest nie tylko to, co jemy, ale także w jakich ilościach.
W tym kontekście wiele mówi się o węglowodanach, które przez wielu uważane są za główną przyczynę nadwagi. Należy jednak pamiętać, że są one najważniejszym źródłem energii dla całego naszego organizmu. Dlatego nie możemy całkowicie wykluczyć ich z naszej diety, a raczej zracjonalizować ich ilość. Węglowodany powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi przede wszystkim na śniadanie i obiad, kiedy nasz organizm pracuje na najwyższych obrotach. Z kolei wieczorem, gdy metabolizm znacznie zwalnia, nie potrzebujemy zbyt dużej ilości energii, dlatego też ilość węglowodanów w posiłkach również powinna być ograniczona.
Osoby rozpoczynające trening muszą również zwracać uwagę na białko w swojej codziennej diecie. Jest to ważne ze względu na to, że znacznie przyspiesza metabolizm po posiłku oraz pomaga w krótszym czasie uporać się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Ale musisz też być mądry i nie rozpoczynać od razu diety wysokobiałkowej. Nadmiar tego składnika negatywnie wpływa na pracę naszych nerek i wątroby.
Tłuszcz kojarzy nam się z czymś bardzo negatywnym, ale pamiętajmy, że te zdrowe tłuszcze są niezwykle ważne dla naszego organizmu i procesów, które w nim zachodzą. Dlatego warto do posiłków dodawać składniki bogate w zdrowe tłuszcze, takie jak ryby i orzechy. Dobrze skomponowana dieta przynosi doskonałe efekty, choć należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Posiłki, których ma być 4 lub 5 w ciągu dnia, należy spożywać dość regularnie. Wśród nich musi znaleźć się miejsce na odpowiednią ilość bardzo sycących owoców i warzyw. Nie można też zapomnieć o odpowiednim nawilżeniu organizmu czystą wodą, bez substancji słodzących.