Czujesz się zmęczony pracą? Sprawdź czy to nie wypalenie zawodowe.
Długość: 2 min
Brakuje Ci motywacji do pracy? Jesteś ciągle zmęczony? Sprawdź, czy nie są to objawy wypalenia zawodowego. W tym artykule staramy się je opisać.
Chroniczne zmęczenie
W początkowym okresie możesz odczuwać brak energii, zmęczenie i apatię, które trwają kilka tygodni i nie znikają po wakacjach i odpoczynku. Bądź szczególnie ostrożny jesienią – nie pozwól nikomu powiedzieć, że to przesilenie jesienne.
Problemy z koncentracją
Czy zapomniałeś wysłać e-mail? Oddzwonić do kogoś? Kawa przestała pomagać? Twoja zdolność skupienia się na jednej rzeczy maleje.
Problemy z bezsennością
Bezsenne noce zdarzają się coraz częściej, aż w końcu stają się normą co doprowadza do utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu…
Bóle
Czy odczuwasz fizyczny ból w klatce piersiowej, lub Twój oddech jest płytszy? Czy masz migreny? Twój układ odpornościowy słabnie, łapiesz kolejną infekcję lub tracisz apetyt? Koniecznie udaj się do lekarza.
Stany niepokoju
Napięcie? Naprężenie? Nerwowość? Jeśli są przy Tobie codziennie przez dłuższy czas – bądź ostrożny – z czasem zakłócenia będą się pogarszać i będziesz się bać wykonywania codziennych czynności.
Pesymizm i smutek
We wczesnych stadiach wypalenia doświadczysz smutku, który może przekształcić się w depresję. Negatywne myślenie i brak radości z pracy rozprzestrzenią się na wszystkie dziedziny życia.
Utrata pewności siebie, wycofanie
Próbujesz pracować coraz więcej, ale nie jesteś tak produktywny, jak byś chciał. Masz wrażenie, że bez względu na to, jak się starasz, i tak ci się nie uda. Zaczynasz unikać kolegów w pracy, odkładasz spotkania z klientami, a następnie stopniowo tracisz chęć rozwiązywania problemów i chodzenia do pracy.